Sessizliği Dinleme Sanatı

17.05.2021
603
A+
A-
Sessizliği Dinleme Sanatı

“Sessizlik en güzel müziktir, dinlemesini bilene.”

Şimdi olabildiğince sessiz bir yere geçin ve gözlerinizi kapatıp, dinleyin. Zihninizin müziğine kulak verin, sessizliğin size neler getirebileceğini keşfedin. Aslında o kadar çok şey vardır ki sessizliğin içinde, bir kez tadına vardığın an, kendinle kaldığın zamanda kaybolursun. Kimi özlediği birinin sesini duyar bu sessizlikte, kimi olmak istediği yerde bulur kendini.

Önünü kapatan bir ses perdesi olmayınca, zihnine damlayan düşünceler birden dökülüverir gözlerinin önüne. İstediğin sesi duyar, istediğin yere gidersin. Herkesin ihtiyacı vardır biraz sessizliğe. En sıra dışı kurgular sessizlikte oluşur. Sesli ortamlarda kitap okunmaz mesela. Çalan müziğin güzelliği de sessizlikte anlaşılır. Sessizlik cevaplarla doludur. Bizi diğer canlılardan ayıran düşünme özelliğimizi en iyi kullanabileceğimiz sessiz ortamlarda gelişir fikirler. Ama en sessiz ortam kendimizle kaldığımız zaman olur.

İşte bu yüzden biraz yalnızlığa da ihtiyaç duyar insan. Kalabalıktan uzak, yalnız başına bulutları izleyebileceğin ya da düşüncelerini yazabileceğin bir yer oldu mu, tek başına kalsan da yalnız hissetmezsin. Sadece sen, kendine yetersin.

Kendine yetebilen insan aslında yalnız değildir. Seslerin kirlilik düzeyini aştığı bu gürültülü dünyada, o insanların sessizliği en güzel müziktir.

Bir kez yalnızlığın tadına varan insan, sessizliğin verdiği huzura tutunur ve kendiyle kaldığı zamanda düşüncelere dalar, kaybolur.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Elif Şahika Arıcı
Yazarımız Elif Şahika Arıcı, 30 Ekim 2004 tarihinde Manisa'da doğdu. Şu anda Konya'da yaşamakta olup Konya Karatay Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi'nde 10. sınıf öğrencisidir. Araştırıp okumayı ve yazmayı kendisine hayat felsefesi belirlemiştir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. D. dedi ki:

    Ellerinize sağlık çok iyi geldi

  2. Tülay dedi ki:

    Çok guzel bir yazi.Yazan kızimiz sessizligi cok guzel yorumlamis. Tebrik ederim. Hayatinda her daim başarili olmasini isterim..

  3. Ayşe Yaşar dedi ki:

    Kalemine sağlık.Düşünceler kelama dönüşüp kalemi kendine aracı kıldığında taşar da taşar.Her daim taşacak düşüncelere sahip olasın.