ŞEHİRCİLİK TARİHİ: KOCAELİ ŞEHRİ TARİHİ MİRASI-3

06.03.2022
538
A+
A-
ŞEHİRCİLİK TARİHİ: KOCAELİ ŞEHRİ TARİHİ MİRASI-3

İzmit Saat Kulesi

     İzmit’in Kemal Paşa Mahallesinde bulunan İzmit Kulesi, İzmit Mutasarrıfı Musa Kazım Bey tarafından Sultan 2. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. Yıldönümü anısına mimar Vedat Tok beye yaptırmıştır. Kulenin yapımında mermer ve kesme taş kullanılmıştır. Klasik üslupta, dikdörtgen planlı olarak inşa edilmiş olan kule dört bölümden oluşmaktadır. Zemin katı oluşturan birinci bölüm diğer üç kattan daha geniş bir şekilde yapılmıştır. Kulenin kuzey cephesinde giriş kısmı bulunmaktadır. 1. katın kenarlarında mermer sütunlara, üç kenarında ise (doğu, batı, güney ) çeşmelere yer verilmiştir.


     Basık kemerli çeşmelerin yalakları dikkat çekicidir. Çeşme aynalışında yay içerisinde ay yıldız, ayyıldızın altında da çelenk bulunmaktadır. Çeşmelerin üst kısmındaki bordürde kitabe kuşakları bulunmaktadır[1].


[1] İzmit Kaymakamlığı, http://www.izmit.gov.tr/izmit-saat-kulesi, Saat: 13:06, Tarih: 13:06. 2021.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Yusuf Kaymakçı
Yazarımız Yusuf Kaymakçı 1993 yılında Kocaeli'nin Gebze ilçesinde doğmuştur. İlköğrenimini ve Ortaöğrenimini Gebze'de tamamladı. Lisans'ını Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Tarih Bölümünde tamamladı. Şu anda Harran Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Yeniçağ Tarihi Anabilim Dalında Yüksek lisans yapmaktadır.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.