ŞEHİRCİLİK TARİHİ: KOCAELİ ŞEHRİ TARİHİ MİRASI

03.03.2022
480
A+
A-
ŞEHİRCİLİK TARİHİ: KOCAELİ ŞEHRİ TARİHİ MİRASI

GİRİŞ

     Tarihi Açıdan Kocaeli şehrine baktığımızda Coğrafi konumu itibari ile çok önemli bir konumdadır. Tarihi açıdan bir geçiş güzergahı olduğu için devletlerin Avrupa – Anadolu ve Asya yolculuğu bu bölgeden geçmiştir. Kocaeli şehrinin tarihi mirası bu konuda önemlidir. Kocaeli, şehircilik anlayışında sonradan gelişmiş biryerdir. Türkiye’de Sanayinin gelişmesi ile birlikte Kocaeli’nin hem bir Körfez şehri, lojistik anlamda yol güzergahı ve İstanbul’a yakın olması sebebi ile gelişmiş sanayi şehridir.

     Kocaeli’de diğer şehirlere nispeten çok tarihi eser yoktur. Dediğimiz gibi Kocaeli’de asıl yerleşim sanayileşmeden sonra meydana gelmiştir. Ve tarihi yapılarda genellikle Osmanlı’nın sonuna doğru yapılmış konaklar mevcuttur.

     Tarihi yapılar daha çok İzmit’te şekillenmiş olup Gebze bölgesinde de İstanbul’a yakın olduğu için bazı tarihi yapılar mevcuttur. Bunların en önemlisi ve en büyüğü ise Çoban Mustafa Paşa Külliyesi’dir.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Yusuf Kaymakçı
Yazarımız Yusuf Kaymakçı 1993 yılında Kocaeli'nin Gebze ilçesinde doğmuştur. İlköğrenimini ve Ortaöğrenimini Gebze'de tamamladı. Lisans'ını Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Tarih Bölümünde tamamladı. Şu anda Harran Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Yeniçağ Tarihi Anabilim Dalında Yüksek lisans yapmaktadır.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.