ŞEHİRCİLİK TARİHİ: KOCAELİ ŞEHRİ TARİHİ MİRASI-2

05.03.2022
601
A+
A-
ŞEHİRCİLİK TARİHİ: KOCAELİ ŞEHRİ TARİHİ MİRASI-2

Hannibal Anıt Mezarı

Hannibal Barca, (şuanda Anibal’da denmektedir) MÖ 247 ile MÖ 183 yılları arasında yaşamış etnik olarak Sami ırkından olan Kartacalı olarak tanınan Politikacı ve generaldir. Doğumu M.Ö. 247’de olan Anibal, Kartaca’da doğduğu için Kartacalı olarak bilinir. Hannibal, Birinci Pön Savaşı’nın kahramanı olan Hamilcar’ın oğludur. Hannibal. Döneminin en parlak en güçlü kahraman komutanlarından birisiydi. Hayatı hakkında pek çok çalışma yapılmıştır.  Romalı şair Juvenal’in mısralarında Hannibal hakkında:

     “Hannibal’i terazinin bir kefesine koy; diğer kefeye en büyük komutanlardan kaç tanesini koyacaksın” şeklinde ifade etmiştir. Yine Romalı biyografi yazarı Cornelius Nepos’un ünlü komutanların yaşamlarını ele aldığı eserinde, Hannibal’i aktardığı kısmın başında da bu algının yansımalarını görmek mümkündür:

     “Kartacalı Hannibal, Hamilcar’ın oğludur. Roma halkının diğer halklardan cesaret bakımından üstün olması kadar Hannibal de diğer komutanlardan üstündür. Cesaret bakımından Roma halkı diğer halklardan ne kadar üstünse bu da o kadar gerçek bir ifadedir. Ne zaman İtalya’da Romalılar ile savaşsa bu savaşlardan zaferle ayrılmıştır. Kendi vatandaşlarının kıskançlığına uğramasaydı Romalıları egemenliği altına almayı başarabilirdi. Fakat çok sayıda insan tarafından kıskanılması Hannibal’in cesaretini gölgeledi.”

     Hannibal’in ölüm yeride çelişkilidir. Kaynaklara göre Bithyna’nın küçük bir yerleşim birimi olan Libyssa’ de bulunduğu belirtilir. Libyssa, muhtemelen modern kaynaklara göre Dakibyza, yani Gebze olduğu belirtilmektedir. Libyssa isminin zaman geçtikçe Gebze ismine dönüştüğü söylenmektedir.

Hannibal Anıt Mezarı (Resim 1)

Bilindiğine göre Atatürk Hannibal’a çok saygı duyardı. Onun için mezarının yeri tamda bilinmemek üzere Gebze’nin güneyine ona saygısından dolayı bir anıtsal mezar yaptırmıştır. Daha çok onun memleketinden gelenlerin dikkatini çekmektedir.[1].


[1] Anadolu Kültür Portalı, https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/kocaeli/gezilecekyer/hannibal-anit-mezari-gebze, Tarih: 13.06.2021, Saat: 13:03.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Yusuf Kaymakçı
Yazarımız Yusuf Kaymakçı 1993 yılında Kocaeli'nin Gebze ilçesinde doğmuştur. İlköğrenimini ve Ortaöğrenimini Gebze'de tamamladı. Lisans'ını Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Tarih Bölümünde tamamladı. Şu anda Harran Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Yeniçağ Tarihi Anabilim Dalında Yüksek lisans yapmaktadır.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.