Ekibimize Sorduk: Fatma Tuba Soydoğan

09.08.2021
108
A+
A-
Ekibimize Sorduk: Fatma Tuba Soydoğan

Topluluk başkanımız Fatma Tuba Soydoğan’ın bir film, bir kitap ve bir müzik önerisi sizlerle…

FİLM

SULTAN

Sultan, Ali Abbas Zafar tarafından yönetilen 2016 Hintçe Hintçe spor drama filmi. Yash Raj Films bayrağı altında Aditya Chopra tarafından üretilen film, Anushka Sharma’nın karşısında baş karakter olarak Salman Khan’ı canlandırıyor. Film, Haryana’lı kurgusal bir pehlwani güreşçisi ve eski dünya güreş şampiyonu Sultan Ali Khan’a odaklanıyor ve başarılı kariyeri kişisel yaşamında bir çatlak yarattı.

Film dünya çapında 6 Temmuz 2016’da gösterime girdi. Dünya çapında 623,33 crore (89 milyon $) hasılat elde etti ve şimdiye kadarki en yüksek hasılat yapan ilk beş Hint filminden biri oldu.

MÜZİK

HAYKO CEPKİN

ISSIZLIĞIN ORTASINDA

KİTAP

CESUR YENİ DÜNYA

Aldous Huxley’in bir romanı, magnum opus’udur. Brave New World romanın özgün adıdır. Sheakespeare’in zamanında “brave” kelimesi “güzel” anlamına geliyordu, yani kitap’ın asıl manası “Güzel Yeni Dünya” dır.

Romanın kurgusu Londra’da 26. yüzyıl’da geçmektedir ve distopik bir atmosfer mevcuttur. Romanda üreme teknolojisi, öjenik ve hipnopedi (uykuda öğretim) sayesinde toplum değiştirilmiştir. Aslında tanımlanan dünya bir ütopya olarak da gözükebilir, fakat ironik bir ütopya; zira insanlık sağlıklı, teknolojik açıdan gelişmiş, savaşlar ve yoksulluk yok edilmiştir; tüm ırkların eşit olduğu ve herkesin mutlak olarak mutlu olduğu bir dünya vardır. Fakat, ironik biçimde, tüm bu gelişmeler birey için çok önemli olan birçok değerin yok edilmesi, kaldırılması ile başarılmıştır; aile, kültürel çeşitlilik, sanat, edebiyat ve felsefe artık yoktur. Yeni Dünya’da tanrı Ford’dur. Ayrıca salt zevki önüne gelenle seks yapmada ve vücutta yan etkileri en aza indirilmiş bir uyuşturucu olan soma kullanmada bulan toplum, hazcı (hedonistik) bir topluma dönüşmüştür.

Romanın ismi, Shakespeare’in Fırtına isimli eserinden, perde V, sahne I’deki Miranda’nın konuşmasından alınmıştır.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
ETİKETLER: , , ,
Fatma Tuba Soydoğan
Fatma Tuba SOYDOĞAN, 23 Haziran tarihinde Konya ili Meram ilçesinde, sabah ezanları eşliğinde dünyaya gelmiştir. Babası Karamanlı olan Soydoğan kısa bir süre Karaman'da ikamet etmiş olsa da 18 yıldır Konya'da yaşamaktadır. Liseye kadar olan eğitim hayatını Şehit Albay İbrâhim Karaoğlanoğlu İlköğretim Okulunda tamamlamıştır. Son SBS mağduru olan Soydoğan liseye Dr. Ali Rıza Bahadır İHL'de başlamış olsa da lise 3 ve 4. Sınıfları Konya Anadolu İHL'de tamamlayarak buradan mezun olmuştur. "Eleştirel Düşünce" ve "Hayat Boyu Öğrenme" kavramlarının yanı sıra "Yeni Bir Dünya" hayalini gerçekleştirmek için çaba sarf eden Soydoğan Çeşitli Kurum ve Kuruluşlarda, birden farklı pozisyonlarda görev yapmıştır. Halen Topluluğun yanı sıra farklı STK platformlarında görev yapmaktadır. Liseden sonraki eğitim hayatına Selçuk Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler bölümünde devam eden Soydoğan şuan 3. Sınıf öğrencisidir. Konya'da ailesiyle birlikte yaşamaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.