Ekibimize Sorduk: Mehmet Duman

27.12.2021
626
A+
A-
Ekibimize Sorduk: Mehmet Duman

Topluluk Fikir Alan Sorumlumuz Mehmet Duman’ın bir film, bir kitap ve bir müzik önerisi sizlerle…

FİLM

THE PARASITE

Parazit, yönetmenliği ve senaristliği Bong Joon-ho tarafından yapılan 2019 çıkışlı Güney Kore kara komedi, gerilim filmidir. Filmin senaryosu yönetmen Bong Joon-ho ve Han Jin-won ile birlikte yazılmıştır. Başlıca oyuncuları Song Kang-ho, Lee Sun-kyun, Cho Yeo-jeong, Choi Woo-shik ve Park So-dam’dır.

Aldığı Ödüller: En İyi Film Oscar’ı, Altın Palmiye.

MÜZİK

KİTAP

İRADE TERBİYESİ

Cemil Meric’in “Disiplin içinde çalışmayı bu kitaptan öğrendim.” diye tarif ettiği “İrade Terbiyesi” İlk yayımlandığı tarihten itibaren pek çok dile çevrilmiş ve tembellik, İsteksizlik gibi huylardan kurtulmak isteyenlerin başucu kitabı olmuştur. Kitapta bilhassa gençlere ve zihnini kullanarak çalışanlara hitap eden Fransız profesör kendi hayatından aktardığı Örnekleri ve başka düşünürlerin tespitlerini de kullanarak İnsanın İrade zayıflığıyla nasıl mücadele etmesi gerektiğini anlatıyor. Prof.Dr. Ali Fuat Başgil Gençlerle Başbaşa kitabında şöyle demektedir: “Mösyö Girard bize bir kitap tavsiye etti ve mutlaka okumamızı söyledi. Bu, AixMarseille Üniversitesi rektörü Jules Payot’un “irade Terbiyesi” adlı kitabı İdi. Ertesi gün şehre İnerek kitabı aldım, ihtiyar bir meşenin dibine oturarak İrade Terbiyesi’ni okumaya koyuldum. Okudukça İçimde tahassür ve nedametle karışık müphem bir acı duymaya başladım. Kendi kendime, ah bu kitap on sekiz yirmi yaşlarımdayken elime geçmeliydi diyor ve geciktiğim için üzülüyordum.”

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Mehmet Duman
Mehmet Duman, 1999 yılında Van'ın İpekyolu semtinde dünyaya gözlerini açmıştır. İlk, orta okul ve lise eğitimini Van da tamamlayan yazarımız şu an Selçuk Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olmuştur.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. SERGEN dedi ki:

    Benim Güzel Kardeşim Allah yolunu açık etsin Başarılarının devamını dilerim

    1. mehmet duman dedi ki:

      Allah razı olsun. Teşekkür ederim, saygılarımla…