Ekibimize Sorduk: Rana Koyuncu

10.08.2021
598
A+
A-
Ekibimize Sorduk: Rana Koyuncu

Yönetim kurulu üyemiz Rana Koyuncu’nun bir film, bir kitap ve bir müzik önerisi sizlerle…

FİLM

GREEN BOOK (YEŞİL REHBER)

Orijinal adı Green Book olan Yeşil Rehber filmi, iki kez vizyona girmiştir. Mahershala Ali, Viggo Mortensen, Don Stark Sebastian Maniscalco, Linda Carrellini, P.J. Byrne, Brian Stepanek ve Nick Vallelonga’nın rol aldığı “Yeşil Rehber”in yönetmen koltuğunda Peter Farrelly oturuyor.
30 Kasım 2018 tarihinde vizyona giren film, 2saat 10dakika uzunluğundadır. Dram biyografik türündedir. Yeşil Rehber, ünlü bir piyanist ve konser turu kapsamında onun şoförü olarak çalışan Tony’nin hikayesini anlatıyor. Tony Lip, Bronx’taki bir İtalyan Amerikan mahallesinde yaşamaktadır. Ünlü Afro-Amerikalı piyanist Dr. Don Shirley ise konser turu için hazırlanmaktadır. Ünlü müzisyen tur kapsamında Manhattan’dan güneye doğru birçok yere gidecektir. Kendisi ile şehir şehir gezecek bir şoför arayışında olan Shirley, bir süredir işsiz olan Tony’yi işe alır. Tony, yolculuk sırasında Afro-Amerikalılar için güvenli olan güzergahları kullanabilmek için “The Green Book” isimli kılavuzdan yardım alır. Dr Shirley ve Tony çıktıkları bu yolculukta ırkçılıkla, tehlikeyle ve beklenmedik nezaketle karşılaşır. İkili bu zorlu yolculuklarında farklılıklarını bir kenara bırakmak zorundadır.

MÜZİK

EVDEKİ SAAT

HİÇ UYANMASAM

KİTAP

İNANALIM SOĞUK MEVSİMİN BAŞLANGICINA

Furûğ Ferruhzâd’ın son kitabıdır. Aynı adı taşıyan uzun bir şiirle başlayan bu kitapta Furûğ, yıllarca deneyim, araştırma, ümitsizlik, şaşkınlık, gördüğü yalan dolanlar, tuzaklar, hileler, eziyetler, ikiyüz­lülükler karşısında kendini her zamandan daha çok yalnız hissediyor ve soğuk mevsiminin başlayacağına inanıyor. Soğuk mevsimde ne olabilir? Kış, soğuk veya ölüm. Evet, bunların üçü de mevsimlerin sonudur. Tabiat mevsim­lerinin sonu, kış; yaşam mevsiminin sonu, ölüm ve soğuk yani donmak, yani yaşamamak. Furûğ, bu anlarda mevsim­lerin sırrını anlıyor ve şöyle diyor:
Ve bu benim
Yalnız kadın
Soğuk mevsimin eşiğinde
Toprağa bulanmış varlığı anlamanın başlangıcında
Ve sade ümitsizlik ve gökyüzünün hüznü
Ve bu çimentolu ellerin güçsüzlüğü
Zaman geçti
Zaman geçti ve saat dört kez çaldı
Dört kez çaldı
Bugün Dey ayının ilk günü (21 Aralık)
Mevsimlerin sırrını biliyorum ben
Ve anların sözünü anlıyorum…

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
ETİKETLER: , , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.