Konuklarımıza Sorduk: Yavuz Selim Sürer

11.05.2021
488
A+
A-
Konuklarımıza Sorduk: Yavuz Selim Sürer

15 Şubat 2021 akşamı saat 21.00’da Neva Edebiyat, Sanat ve Fikir Topluluğu olarak Nöbetçi Seyyah Yavuz Selim Sürer beyefendi ile “Künefe Yemenin Faydaları” başlıklı bir program gerçekleştirdik.

Muhabbeti geliştirmek, ötekileştirmeden bir araya gelebilmek için nasıl bir yol izlemeliyiz, neler yapmalıyız bunları konuştuk…

Nöbetçi Seyyah Yavuz Selim Sürer’den bir film, bir müzik ve bir kitap önerisi istedik.

Film

Mandalina Bahçesi

Mandalina Bahçesi (Gürcüce: მანდარინები, Estonca: Mandariinid), Gürcü yönetmen Zaza Urushadze tarafından yazılıp, yönetilen 2013 yılı Estonya – Gürcistan ortak yapımı sinema filmi.1992 yılında Gürcü-Abhaz Savaşı’nın başlamasıyla bölgedeki bir köyde yaşayan Estonyalılar atalarının ülkesi Estonya’ya kaçmışlardır. Ancak köyde mandalina işiyle uğraşan sadece Ivo ve Margus adındaki iki Estonyalı kalmıştır. Arazilerinde biri Gürcü biri Çeçen birbirlerine düşman iki yaralı asker bulurlar ve onları iyileşinceye kadar evlerinde misafir ederler.

Müzik

Ahmet Kaya

Ağlama Bebeğim

Kitap

Cemil Meriç – Bu Ülke

Cemil Meriç’in doğu-batı mevzusu, sağ-sol çatışması gibi mevzulara değindiği kitabı. Cemil Meriç kitabında Türkiye’deki edebiyat ve siyaset dünyasını, doğunun fikir alemini ve önemli düşünce insanlarını ele almaktadır. Meriç kitabı için şunları söylemiştir; “Bu sayfalarda hayatımın bütünü, yani bütün sevgilerim, bütün kinlerim, bütün tecrübelerim var. Bana öyle geliyor ki, hayat denen mülakata bu kitabı yazmak için geldim; etimin eti, kemiğimin kemiği”.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.